Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Autosedačky

Slovníček pojmů

ISOFIX

Je systém univerzálních úchytů ve voze a na vybraných autosedačkách pro jednoduchou, rychlou a bezpečnou instalaci autosedačky do automobilu. Mezi opěradlo a sedák zadních sedadel vozidla jsou umístěna dva kovové úchyty (jakási oka), pevně spojená s karoserií vozu. Autosedačka je pak na dvou místech vybavena speciálními zámky, které se nasadí a zajistí v těchto úchytech. Pokud hledáte ISOFIX úchyty ve vašem vozidle, zasuňte prsty ruky mezi opěradlo a sedák zadního sedadla a snažte se nahmátnout úchyt tvaru oka na jedné i druhé straně sedáku. Informace o systému ISOFIX najdete také v návodu vozidla.


Výškově nastavitelné pásy

Pásy autosedačky, které je možné přestavět tak, aby vycházely dle potřeby co nejblíže nad ramenem dítěte v autosedačce. Výškové stavění je zpravidla zajištěno několika páry otvory nad sebou v zádové části autosedačky, kterými se pásy provlékají.   


Centrální utahování pásů

Vlastní pásy autosedačky, jejichž délku lze po zapnutí dítěte do autosedačky snadno nastavit zatažením za jeden popruh pásu. Tento popruh, kterým se pásy utáhnou dle potřeby se nachází obvykle v prostoru mezi nožičkami dítěte. Poblíž se nachází také aretace, kterou lze pásy opět uvolnit. Dítě tak můžete zapínat pohodlně do uvolněných pásů a teprve poté pásy stáhnout "na míru".


Tříbodový autopás

Standardní autopás, kterým jsou vybavena přední, zadní krajní a v některých případech i zadní prostřední sedadla automobilu. Po zapnutí vede jedna část pásu šikmo přes hruď a druhá vodorovně přes bedra pasažéra. Používá se k uchycení autosedaček bez systému ISOFIX nebo k uchycení autosedaček se systémem ISOFIX ve vozidlech bez tohoto systému. Také se používá k uchycení dětí v autosedačkách kategorie 15 až 30 kg. Pokud není autosedačka 15 až 36 kg uchycena systémem ISOFIX, pak autopás drží dítě i autosedačku. Autosedačka pak zajišťuje správné vedení pásu po těle dítěte.


Tříbodové pásy autosedačky

Pásy autosedačky, které vedou přes ramena a mezi nožičkami dítěte. Používají se u většinou u autosedaček skupiny 0+ (do 13 kg)


Pětibodové pásy autosedačky

Pásy autosedačky, které vedou přes ramena, přes bedra a mezi nožičkami dítěte. Používají se většinou u autosedaček skupiny 1 (do 18 kg) a u autosedaček skupiny 2 (do 25 kg).  


Polohování autosedačky

Možnost naklopit autosedačku více naležato, aby dítěti při ve spánku nepadala hlavička na stranu.


Letní potah autosedačky

Jednoduchý snadno snímatelný potah autosedačky, obvykle froté, který se nasazuje přes originální potah. Používá se zejména v létě, protože lépe absorbuje pot a je příjemnější při styku s pokožkou než originální potah, který je často vyroben ze syntetických materiálů.

Pro omezení pocení lze použít také unikátní podložku pro omezení pocení s volnou cirkulací vzduchu.

 

Porovnat autosedačky